Rodzaj świadczenia wypłaconego pielęgniarce z tytułu COVID-19 do korekty
Jeżeli pracodawca wypłacił pracownikowi służby zdrowia, który zaraził się koronawirusem od pacjenta, wynagrodzenie chorobowe, musi wypłacić mu wyrównanie świadczenia z odsetkami oraz skorygować dokumenty złożone w ZUS.
∑ W listopadzie 2021 r. na kwarantannie, a następnie w izolacji domowej przebywała pielęgniarka POZ. Z uwagi na to, że była to pierwsza niezdolność do pracy, za cały ten okres wypłaciliśmy jej wynagrodzenie chorobowe. Aktualnie doczytaliśmy się, że zgodnie ze specustawą przysługiwał jej zasiłek chorobowy. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić? Nadmieniam, że jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych – pyta czytelnik.
Pracodawca powinien ustalić prawidłową kwotę świadczenia chorobowego, wypłacić stosowne wyrównanie wraz z odsetkami oraz skorygować dokumenty rozliczeniowe za listopad ubiegłego roku.
Personel medyczny na innych zasadach
Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy pracownikom za pierwsze 33 dni lub 14 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym przysługuje wynagrodzenie chorobowe – i takie świadczenie wypłacono pielęgniarce.
Z treści pytania można się domyślać, że w tym przypadku zastosowanie będzie miał jednak art. 4g ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 2095 ze zm.).
Przepis ten wyjaśnia, że w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ubezpieczonemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta